X

پرشر سوئیچ هوا در پکیج چیست؟

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
پرشر سوئیچ هوا در پکیج چیست؟

یکی از مهمترین قطعات مکانیکی وسایل گرمایشی که به جهت حفظ ایمنی در داخل سیستم پکیج تعبیه می‌شود، پرشر هوا است. وظیفه این قطعه تأیید خروج دود از محفظه احتراق و صدور اجازه روشن شدن پکیج می‌باشد. در صورت خرابی این قطعه می‌توانید با مجموعه ایمن سرویس صداقت به منظور اعزام تعمیرکار پکیج در منزل و تعویض این قطعه تماس حاصل نمایید.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

پرشر هوا پکیج چیست؟

 به یک سوئیچ فشار الکترومکانیکی که در پکیج های دارای فن استفاده شده و قسمت الکترونیکی آن به برد پکیج متصل می‌شود، پرشر هوا پکیج گفته می‌شود. محل قرارگیری این قطعه در کنار فن است، به همین دلیل به آن پرشر فن نیز گفته می‌شود. پرشر سوئیچ هوا عملکرد فن پکیج را در دو مرحله بررسی می‌کند تا اگر دود به خوبی خارج نشد یا فن به صورت صحیح کار نکرد، سیگنال خاموش شدن شعله پکیج را به برد ارسال نماید.

تعمیر پیکج

اجزای تشکیل دهنده پرشر سوئیچ هوا در پکیج شامل یک دیافراگم، میکروسوئیچ و دو سوراخ خروجی و ورودی به نام های دهش و مکش می‌شود که به وسیله یک شیلنگ سیلیکونی به ونتوری یا شیپوری فن پکیج متصل شده است.

عملکرد این قطعه در پکیج به این صورت است که وقتی فن کار خود را شروع کند، هوای خارج شده از طریق ونتوری باعث تحریک پرشر سوئیچ هوا می شود. در ادامه دیافراگم عمل کرده و گزارش باز بودن مسیر دود را به برد پکیج می‌رساند. در صورت نبود هیچ مشکلی پکیج روشن شده و احتراق صورت می‌گیرد.

همانطور که متوجه شدید وجود پرشر هوا به عنوان یک وسیله هشدار دهنده و ایمنی محور در پکیج بسیار مهم و ضروری است. یکی از دلایل خاموش شدن مکرر پکیج می‌تواند خرابی این قطعه در پکیج باشد.

 پرشر سوئیچ هوا پکیج

کاربرد پرشر هوا در پکیج چیست؟

میزان حساسیت قطعه پرشر سوئیچ هوا بسیار زیاد است به طوری که در دو مرحله توسط برد دستگاه کنترل می‌شود. پکیج برای تعیین میزان کارکرد صحیح فن و محفظه احتراق از قطعه پرشر هوا استفاده می‌نماید. به عبارتی دیگر فقط سالم بودن این قطعه ما را از خروج دود حاصل از احتراق پکیج به خارج از ساختمان مطمئن می‌کند.

این قطعه بنام کلید فشار ایمنی دودکش نیز مشهور است چون این کلید به صورت همزمان فن، دودکش و تجهیزات احتراقی پکیج را چک کرده و تنها با فرمان خود دستور روشن ماندن شعله پکیج را صادر می‌نماید.

علائم خرابی پرشر سوئیچ هوا پکیج

برخی علائم و نشانه ها در پکیج می‌تواند شما را از خرابی و نقص در این قطعه آگاه کنند که به بررسی برخی از این موارد در ادامه می‌پردازیم:

 • ارور عدم کار کرد فن در صورت صحیح کار کردن فن
 • در وضعیت وصل قرار گرفتن پرشر سوئیچ هوا قبل از کار کردن فن و نمایش کد خطای خرابی پرشر 
 • روشن نشدن پکیج و صورت نگرفتن احتراق در عین کار کردن فن
 • یکسره خاموش بودن فن پکیج با وجود باز بودن مدار گرمایش
 • قطع و وصل شدن دائم فن پکیج در مدت زمان کم

البته در بعضی شرایط ممکن است که قطعه پرشر هوا  پکیج سالم باشد اما باز پکیج روشن نشود و عملکرد صحیحی نداشته باشد. در چنین مواقعی یکی از احتمالات زیر وجود خواهد داشت:

 1. برد کنترل پکیج خراب است.
 2. شیلنگ های سیلیکونی و ونتوری سوراخ هستند.
 3. ونتوری یا شیپوری مسدود و کثیف شده‌اند.
 4. سیم برق پرشر سوییچ هوا از برد قطع شده است.

نحوه تست پرشر سوئیچ هوا پکیج

 1. زمانی که فن پکیج خاموش است، لوله آنتی کنداکس را از آن جدا می‌کنیم. اگر فن واکنشی نشان ندهد اما با جدا کردن یکی از سیم های پرشر هوا فن روشن شود، یعنی این قطعه معیوب است.
 2. اگر فن پکیج روشن باشد و سپس لوله آنتی کنداکس را از قسمت فن جدا کنید و در این هنگام جرقه زن پکیج عمل نکند، نشان از خراب بودن پرشر سوئیچ هوا را دارد.
 3. با استفاده از اهم متر دو پایه پرشر سوئیچ هوا را به  دو سر اهم متر متصل کرده و اهم متر را بر روی حالت بیزر قرار دهید و در داخل سوراخ دهش پرشر فوت کنید. اگر اهم متر به صورت ممتد بوق زد یعنی پرشر هوا پکیج سالم است در غیر این صورت باید اقدام به تعویض این قطعه نمایید.
 4. دو سر سوکت وصل شده به پرشر هوا و لوله آنتی کنداکس را از فن جدا کرده و با کمک اهم متر مدار پرشر هوا را بررسی کنید. اگر مدار را قطع کنید باید پرشر هوا نیز قطع شود در غیر این صورت پرشر سوئیچ هوا پکیج شما دچار خرابی شده است.
 5. اگر به دنبال ساده ترین روش برای تست پرشر هوا پکیج خود هستید، زمانی که فن پکیج روشن است یکی از فیش های پرشر هوا را از دستگاه بکشید. اگر شعله پکیج و فن بعد از مدت کوتاهی خاموش شد به این معنی است که پرشر هوا سالم و صحیح است.

تست پرشر سوئیچ هوا پکیج

اگر در زمینه تعمیر پکیج با هر برندی هیچ دانش فنی و پیش زمینه ای ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر پکیج کمک بگیرید. مجموعه ایمن سرویس صداقت بزرگ ترین مرکز تعمیرات تخصصی پکیج در تهران می‌باشد که در سریع ترین زمان ممکن سرویس کار پکیج به منظور ارائه خدمات پکیج در محل ارسال می‌نماید.

تعویض و تعمیر پرشر سوئیچ هوا پکیج

اگر بعد از تست و عیب یابی پکیج متوجه خرابی و نقص در ان قطعه شدید، قطعاً باید در اسرع وقت برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام نمایید. البته نکته حائز اهمیت اینجاست که این قطعه قابل تعمیر نیست و باید حتما آن را تعویض کنید.

برای تعویض پرشر سوییچ هوای پکیج یا کلید فشار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا پکیج را از برق بکشید.
 2. قاب یا بدنه پکیج را باز کنید.
 3. بالای محفظه احتراق یک قطعه قرار دارد که همان پرشر هوا است.
 4. اتصال پرشر هوا را به دو شیلنگ و دو فیش برق قطع کنید وآن را جدا کنید.
 5. در زمان اتصال شیلنگ های سیلیکونی به پرشر هوای جدید باید شیلنگ دهش را به ورودی + (مثبت) و شیلنگ مکش را به ورودی _ (منفی) وصل کنید.
 6. بعد از روشن کردن پکیج عملکرد صحیح پرشر هوا را با وسیله ای بنام اهم متر تست کنید. اگر پرشر به درستی وصل شده باشد، اهم متر وجود جریان در پرشر را به وسیله یک عدد نمایش می‌دهد.
 7. بعد از تست، فیش های برق را به پرشر متصل کنید تا پکیج روشن شود.

از آنجایی که قطعه پرشر سوئیچ هوا پکیج بسیار قطعه ای مهم با عملکردی حیاتی است، در صورت خراب شدن دستگاه را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند که یکی از متداول ترین آن خاموش شدن ناگهانی پکیج است. 

تعمیر پیکج

چنانچه این قطعه از پکیج شما دچار خرابی شد می‌توانید برای رفع عیب آن با مجموعه ما تماس بگیرید. مجموعه ایمن سرویس صداقت در زمینه تعمیرات پکیج ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس، فرولی و... به صورت تخصصی عمل کرده و تمامی قطعات تعویضی را با ضمانت نامه و گارانتی تعویض می‌نماید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید