X

نحوه تعمیر پمپ پکیج ایران رادیاتور

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
نحوه تعمیر پمپ پکیج ایران رادیاتور

یکی از اصلی ترین قطعات مرتبط با گرمایش محیط خانه، پمپ پکیج است. این بخش مهم خود از قطعات مختلفی تشکیل شده که می تواند به دلایل مختلفی عملکرد صحیح خود را از دست بدهد. مجموعه ایمن سرویس صداقت توصیه می‌کند، تعمیر پمپ پکیج را به یک متخصص حرفه ای بسپارید.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

آموزش تعمیر پمپ پکیج ایران رادیاتور

یکی از کلیدی ترین و گران ترین قطعه پکیج، پمپ پکیج است که به دلیل کار مداوم، خیلی سریع خراب می‌شود. در ساخت پکیج ایران رادیاتور از بهترین پمپ های موجود رد بازار مانند: مارک ویلو و گرانفوس استفاده شده است که اگر سرویس پکیج به صورت دوره ای را نادیده بگیریم این قطعه زودهنگام خراب خواهد شد. در ادامه 10 مورد از مشکلات رایج پمپ پکیج ایران رادیاتور برای آگاهی بهتر شما بررسی شده است. همچنین نحوه تعمیر پکیج ایران رادیاتور نیز ذکر شده است.

علائم خرابی پمپ پکیج ایران رادیاتور

محل قرارگیری پمپ پکیج در پشت قاب جلویی و در قسمت پایین پکیج ایران رادیاتور قرار گرفته است که وظیفه دارد آب را در مدار مصرفی و گرمایش از جمله رادیاتور های پکیج بچرخاند. در صورت خرابی در این قطعه علائم زیر در پکیج مشاهده می‌شود:

 • نشتی پمپ پکیج
 • تولید صداهای عجیب و غریب از پمپ
 • سرد بودن لوله زیر پکیج
 • نبود آب گرم مصرفی
 • سرد بودن همه یا تعدادی از رادیاتورهای پکیج
 • کار نکردن پمپ
 • یکسره کار کردن پمپ پکیج ایران رادیاتور
 • داغ شدن پمپ پکیج
 • لرزش پمپ پکیج

پمپ پکیج ایران رادیاتور

مشکلات رایج پمپ پکیج ایران رادیاتور

 1. پمپ پکیج روشن است، اما آب در مدار نمی‌چرخد. اولین نشانه ای که به شما هشدار می‌دهد آب در مدار نمی‌چرخد، کاهش فشار آب گرم در شیرآلات و رادیاتورها می‌باشد. برای تشخیص این مشکل دست خود را روی بدنه پمپ قرار دهید. بدنه پمپ اگر کمی گرم بود و لرزش خفیفی داشت، یعنی پمپ پکیج روشن است، اما پروانه های آن نمی‌چرخد. به دو دلیل ممکن است این مشکل به وجود آید:

 •  پروانه پمپ به دلیل تجمع رسوبات گیر کرده است.

 • پمپ پکیج ایران رادیاتور هوا گرفته است و نیاز به هواگیری دارد.

برای حل این مشکل ابتدا با ضربه ای پمپ را راه بیاندازید. اگر باز هم پمپ کار نکرد احتمالاً پمپ هوا گرفته که شما با کمک پیچ هواگیری اتومات بر روی پمپ، آن را هواگیری کنید.

 1. پمپ پکیج ایران رادیاتور صداهای عجیب و غریب تولید می‌کند. اگر با این مشکل مواجه شدید باید منبع تولید صدا را شناسایی کنید. می‌توانید گوش خود را نزدیک پمپ نگه دارید و اگر صداهای عجیب از پمپ شنیدید، برای تعمیر آن اقدام کنید. ممکن است ایجاد این صدا به دلایل زیر باشد:

 • پمپ پکیج ایران رادیاتور هوا گرفته است.

 • پمپ پکیج رسوب گرفته است.

 • فشار آب بسیار کاهش یافته است.

 • پروانه پمپ پکیج شکسته است.

برای رفع این مشکل باید هوای داخل پمپ را خارج کنید. در صورتی که مشکل از این مورد نبود احتمالاً پروانه پمپ گیر کرده یا شکسته است. در این حالت باید برای تعویض پمپ پکیج اقدام کنید.

 1. پمپ پکیج مسدود شده است. برخی علائم زیر نشان از انسداد مسیر خروجی پمپ پکیج ایران رادیاتور دارد:

 • رادیاتورهای شوفاژ گرمای مطلوبی ندارند.

 • رادیاتورهای پکیج کاملاً سرد هستند.

 • فشار آب گرم بسیار پایین است.

برای رفع این مشکل آب دستگاه و آب داخل پمپ پکیج را به صورت کامل تخلیه کنید و فیلتر ورودی آب را بشویید تا از گرد و غبار و رسوبات پاک شود. شما می‌توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل از فیلتر رسوب گیر پکیج استفاده کنید. در صورتی که در این زمینه تجربه ندارید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

 1. پمپ پکیج روشن نمی شود. برای اینکه بفهمید پمپ در چه وضعیتی است دست خود را روی پمپ بگذارید. اگر پمپ پکیج روشن باشد، باید مقداری لرزش و گرما احساس کنید در غیر این صورت پمپ اصلاً روشن نشده است. ممکن است این مشکل به دلیل سوختن سیم پیچ های پمپ به وجود آید. 

در چنین شرایطی توصیه مجموعه ایمن سرویس به شما استفاده از یک تعمیرکار پکیج ایران رادیاتور ماهر است تا سیم پیچ پمپ را به صورت کامل بررسی کند و در صورت نیاز آن را تعویض کند.

 1. پمپ پکیج ایران رادیاتور نشتی می کند. در صورت مشاهده کوچک ترین آبریزی از زیر پمپ پکیج، به راحتی می‌توان این مشکل را عیب یابی کرد. نشتی پمپ پکیج ایران رادیاتور به علت از بین رفتن آب بندی پمپ و یا خراب شدن اورینگ آن اتفاق می‌افتد.

راه حل رفع مشکل نشتی پمپ پکیج با سفت کردن پیچ نشتی و یا تعویض اورینگ و واشر رفع می‌شود. اگر همچنان آبریزی وجود داشت باید پمپ را تعویض کنید.

 1. سرعت چرخش پمپ پکیج پایین است. در صورتی که رادیاتورهای پکیج ایران رادیاتور گرمای مطلوبی نداشت، ممکن است نیاز باشد کلید تنظیم سرعت پمپ را بار دیگر تنظیم کنید.

شما می‌توانید با تنظیم کلید تنظیم پمپ پکیج ایران رادیاتور بر روی عدد بزرگتر سرعت چرخش پمپ پکیج را کنترل کنید.

 1. پمپ پکیج ایران رادیاتور به درستی نصب نشده است. اگر نصب پمپ پکیج به درستی انجام نشده باشد، نه تنها آب گرم در دسترس نخواهد بود بلکه شوفازها هم گرمای لازم را نخواهند داشت.

برای رفع این مشکل، پمپ پکیج را از روی دستگاه باز کنید و آن را در جهت درست نصب کنید تا شروع به کار کند.

 1. پمپ پکیج ایران رادیاتور یکسره شده است. یکسره کار کردن پمپ پکیج ایران رادیاتور از نوع دو مبدله در زمان تنظیم دستگاه بر روی حالت زمستانه، طبیعی می‌باشد. اما اگر شیر آب گرم بسته باشد و رادیاتورهای پکیج ایران رادیاتور را هم راه اندازی نکرده باشید، پمپ پکیج دچار مشکل کارکرد یکسره می‌شود.

اگر کارکرد یکسره پمپ پکیج به برد دستگاه و خرابی آن مرتبط باشد، برد پکیج ایران رادیاتور را تعمیر و یا تعویض کنید که این کار بهتر است به دست یک تعمیرکار تخصصی برد پکیج انجام شود.

 1. شافت پمپ پکیج گیر کرده است. اولین نشانه گیر کردن شافت پکیج، در دسترس نبودن آب و گرمایش مورد نیاز است. در این حالت اگر دست خود را بر روی بدنه پمپ بگذارید، گرمای زیادی حس می‌کنید که اصلاً عادی نیست. برای کسب اطمینان از خرابی شافت پمپ می‌توانید شافت را با نوک باریک پیچ گوشتی دوسو بچرخانید. اگر پیچ گوشتی به راحتی چرخید پس شافت سالم است، در غیر این صورت شافت پمپ پکیج ایران رادیاتور گیر کرده است.

در صورتی که شافت پمپ پکیج ایران رادیاتور گیر کرده باشد، باید پمپ پکیج را تعویض کنید.

 1. پروانه پمپ پکیج شکسته است. شکستگی پروانه پمپ پکیج می‌تواند به دلیل طول عمر پمپ، استفاده طولانی مدت و ورود ذرات به داخل پمپ اتفاق بیافتد. صدای تلق و تولوق یا خردشدگی می‌تواند مربوط به شکستن پروانه پمپ پکیج باشد.

در صورت مشاهده چنین مشکلی، باید پمپ ایران رادیاتور خود را تعویض کنید.

قطعات پمپ پکیج ایران رادیاتور

قطعات پمپ پکیج ایران رادیاتور

 • استاتور یا سیم پیچ

 • پره های پمپ

 • جعبه تقسیم

 • کلید تنظیم سرعت پمپ

 • هوزینگ

 • خازن موتور

 • پیچ بازدید

نحوه تعمیر روتور پمپ پکیج ایران رادیاتور

پمپ پکیج ایران رادیاتور از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده است:

 • روتور پمپ پکیج ایران رادیاتور

روتور پمپ همان پره های پمپ می‌باشد که وظیفه گردش آب در پکیج را بر عهده دارد. زمانی که گفته می‌شود روتور پمپ پکیج ایران رادیاتور نیاز به تعمیر دارد، یعنی پروانه پمپ شکسته شده و نیاز به تعمیر دارد. 

برای تعمیر این قسمت در ابتدا پیچ های روی بدنه پمپ را با یک آچار آلن باز کنید و روتور پمپ را خارج کنید. رسوب گرفتن روتور پمپ باعث عدم چرخش این پره می‌شود و کاملاً خشک خواهد بود. در صورتی که پره های پمپ شکستگی نداشته باشند می‌توان با استفاده از یک سوزن قفلی رسوبات داخل روتور را تخلیه کرد.

در ادامه اگر روتور خشک کار کرد، مقداری مایع ظرفشویی به آن بزنید و با دست بچرخانید تا روان شود. در نهایت روتور را در داخل پمپ قرار دهید و پیچ های روی پمپ را محکم ببندی.

 • استاتور پمپ پکیج ایران رادیاتور

 استاتور یا همان سیم پیچ پمپ جریان الکتریسیته در روتور ایجاد می‌کند که کوچک ترین اتصالی در این قیمت پمپ را از کار می‌اندازد.

 • هوزینگ پمپ پکیج ایران رادیاتور

یک قسمت مشکی رنگ که پلاستیکی می‌باشد در قسمت پشت پمپ تعبیه شده که همان هوزینگ پمپ پکیج است.

چگونه پمپ پکیج ایران رادیاتور را تنظیم کنیم؟

روی پمپ پکیج ایران رادیاتور یک کلید تنظیم قرار گرفته است که با چرخاندن آن می‌توان سرعت چرخش پمپ را تنظیم کرد. سرعت چرخش پمپ پکیج با توجه به ظرفیت پکیج تعیین می‌شود و اگر سرعت پمپ پکیج را افزایش دهید، فشار زیادی به پکیج وارد می‌شود و ممکن است همین مورد باعث نشتی شود.

اگر گرمای رادیاتور ها بسیار پایین بود ممکن است پمپ روی درجه پایینی تنظیم شده باشد که در این صورت با تنظیم مجدد می‌توانید سرعت پمپ پکیج ایران رادیاتور را افزایش دهید. در صورت عدم توانایی تنظیم پمپ می‌توانید با مجموعه ایمن سرویس صداقت تماس بگیرید.

تعمیر و تعویض پمپ پکیج ایران رادیاتور

اگر پمپ پکیج ایران رادیاتور شما خراب شود عملاً پکیج شما دیگر قادر به انجام هیچ عملی نیست زیرا کارکرد پکیج به چرخش آب در مدار وابسته است و ارتباط مستقیمی با پمپ پکیج دارد. مجموعه ایمن سرویس صداقت در این مطلب توضیحات کاملی درباره علائم خرابی پمپ پکیج ایران رادیاتور و همچنین نحوه تعمیر آن در اختیار شما قرار داده است. اما بهتر است یک تعمیرکار پکیج ایران رادیاتور مشکل پمپ پکیج شما را برطرف سازد زیرا رد این زمینه تخصص و مهارت بیشتری دارد.

اکثر مشکلاتی که برای پمپ پکیج ایران رادیاتور ایجاد می‌شود، قابل تعمیر نیستند و تنها با تعویض پمپ پکیج ایران رادیاتور می‌توان مشکل را برطرف نمود.

تعمیرکاران پکیج در گروه ایمن سرویس صداقت به صورت کاملاً تخصصی و با تجربه زیاد می‌توانند انواع پکیج با هر برندی را عیب یابی کنند؛ مخصوصاً تعمیر یا تعویض پمپ پکیج ایران رادیاتور که نیاز به مهارت و دانش بالا در زمینه قطعات شناسی و برطرف سازی مشکل دارد.

اگر پمپ پکیج ایران رادیاتور شما دچار مشکل شده و به دنبال گروهی حرفه ای برای عیب یابی، تعمیر و یا تعویض آن هستید، همین حالا با شماره مندرج در سایت به منظور اعزام تعمیرکار در محل تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید