X

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل چیست؟

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل چیست؟

در هنگام خرید پکیج باید به نوع مبدل آن توجه کرد. تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل، اطلاعاتی است که باید قبل از خرید پکیج بدانید تا بتوانید بهترین مدل پکیج وابسته به نیاز خود را تهیه کنید. در ادامه در این مطلب از ایمن سرویس صداقت تفاوت مهم پکیج تک مبدله و دو مبدله بازگو خواهد شد.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

مبدل پکیج دیواری چیست؟

مبدل‌ها در پکیج وظیفه دارند، گرمای سیستم گرمایشی و آب گرم مصرفی ساختمان‌هایی که با پکیج کار می‌کنند را تامین کنند. این مبدل ها به صورت مدارهایی آب سرد لوله کشی شهری را پس از داخل شدن به پکیج از مدارهای مبدلی عبور می‌دهند. سپس این آب سرد توسط مبدل ها گرم شده و توسط لوله آب گرم، گرمایش را در قسمت های مختلف منزل تامین می‌کنند.

تعمیر پیکج

مدارهای مبدل ها درسیستم‌های گرمایشی، مانند شوفاژها  و رادیاتورها به شکلی دیگر کار می‌کنند. در این مدارها آب شهری پس از عبور از پکیج، وارد یک مدار بسته می‌شود. در این مدار، آب به صورت مداوم و چرخشی گرم شده و به وسیله پمپ پکیج در داخل شبکه لوله کشی رادیاتورهای ساختمان به گردش در می‌آید.

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل

انواع مبدل پکیج دیواری

برای درک بهتر تفاوت پکیج تک مبدله و دو مبدله، بهتر است ابتدا انواع مبدل پکیج دیواری را بهتر بشناسید.

 1. پکیج تک مبدله (بی ترمیک)

در پکیج تک مبدله، دستگاه پکیج دارای تنها یک مبدل حرارتی دوبل می‌باشد. این مبدل توسط کلید سلکتور و شیر سه راهی، همزمان به گرمایش آب مصرفی ساختمان نیز کمک می‌کند. شیر سه راهی در پکیج تک مبدله، دارای یک ورودی و دو خروجی است و آب شهری بعد از ورود به آن، می‌تواند از یک یا هر دو خروجی خارج شود. در فصول سرد سال که به استفاده از رادیاتورها نیاز می‌شود، آب در شیر سه راهی پکیج تک مبدل، از دو خروجی خروج می‌کند.

 1. پکیج دو مبدله (مونوترمیک)

یکی دیگر از انواع پکیج که می‌توانید متناسب با نیاز خود خریداری کنید، پکیج دو مبدله یا مونوترمیک است. دو مبدل اصلی و مبدل صفحه‌ایی در پکیج های دو مبدله تعبیه شده است که در بین این دو مبدل، یک مدار کوچک وجود دارد. در زمان باز کردن آب سرد، آب وارد مبدل های پکیج شده و به وسیله مبدل صفحه‌ای گرم می‌شود.

مزایای پکیج تک مبدله

 • پمپ پکیج‌های تک مبدل، تنها در فصل زمستان که از رادیاتورها بسیار استفاده می‌شود، فعال است و این کارایی در تابستان غیر فعال می شود.
 • پمپ از استهلاک کمتری برخوردار می‌شود.
 • آب گرم مصرفی به دلیل تماس مستقیم با شعله با سرعت بیشتری گرم خواهد شد.
 • پکیج های تک مبدله ساختار پیچیده‌ایی ندارند و تعمیر آن نسبتا ساده می‌باشد.

عیب‌ های پکیج تک مبدله

 • زمانی که شما از پکیج تک مبدل استفاده می‌کنید، گرمای آب نوسان خواهد داشت و گرم و سرد خواهد شد.
 • رسوب بیشتری می‌گیرد و نیاز است هر چند مدت یک بار رسوب گیری شود.

مزایای پکیج دو مبدله

 • در پکیج دو مبدله، آب گرم مصرفی به شکل یکنواخت وارد لوله‌های پکیج می‌شود.
 • به رسوب گیری کمتری نیاز است؛ چرا که از دو مبدل استفاده می‌شود.
 • پکیج در حین کارکرد دارای راندمان بالاتری از پکیج تک مبدله است.

تفاوت پکیج تک مبدله و دو مبدله

 • تفاوت در تعداد مخزن‌ ها

اصلی ترین موردی که این دو پکیج دیواری را از یکدیگر متمایز می‌کند، تعداد مخازن پکیج است. در پکیج‌های تک مبدل، تنها یک مخزن وجود دارد و آب ورودی و مصرفی هردو از یک مخزن عبور می‌کنند. سپس برای گرمایش رادیاتورها یا آب مصرفی وارد لوله‌ها می‌شوند. اما در پکیج دیواری دو مبدله، مبدل اصلی برای ورود آب گرم به رادیاتورها تعبیه شده و مبدل بعدی آب مصرفی گرم را تامین می‌کند. در واقع فشار میان دو مخزن تقسیم می‌شود و دو راه جداگانه برای گرم شدن آب مصرفی و رادیاتورها ایجاد شده است.

 • تفاوت در ساختار اتصال لوله‌ ها

ساختار اتصال لوله‌ها از دیگر تفاوت‌های این دو نوع پکیج دیواری است. در پکیج تک مبدله ۴ اتصال وجود دارد که ۲ اتصال لوله‌ها از نوع یک دوم بوده و برای آب مصرفی استفاده می‌شود. ۲ اتصال بعدی لوله‌ها نیز از نوع سه چهارم است که برای آب گرمایشی رادیاتورها به کار گرفته می‌شود.

در پکیج دو مبدله، ساختار لوله‌ها به گونه ایست که دو لوله در یک دیگرند و لوله‌ایی با مقطعی به فرم ستاره‌ای، در داخل لوله‌ای دیگر با مقطعی به شکل بیضی ایجاد شده است. آب مصرفی از لوله ی فرم ستاره‌ای و آب گرمایشی از ناحیه اطراف لوله عبور می‌کند. در این لوله ها دو اتصال از نوع سه چهارم وجود دارد. یکی از اتصال‌ها در مبدل اصلی است که وظیفه آن گرم کردن رادیاتورها بوده و دیگری در مبدل بعدی وجود دارد و وظیفه گرم کردن آب مصرفی را بر عهده دارد.

مبدل اصلی در پکیج دو مبدله

آیا پکیج تک مبدله بخریم یا دو مبدله؟

بهتر است ابتدا محیط و شرایط آب و هوایی منطقه خود را برای خرید پکیج در نظر بگیرید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب آن دارای رسوبات و املاح بسیاری است، بهتر است پکیج دو مبدله خریداری کنید. چرا که از دو مبدل جداگانه برای سیستم گرمایشی و آب مصرفی در پکیج استفاده می‌شود و این املاح در لوله‌های پکیج به مقدار کمتری رسوب می کند. پکیج تک مبدل در گرمایش آب مصرفی و رادیاتورها نوسان دارد. پس برای ثبات در میزان آب گرم می‌توانید از پکیج های دو مبدله استفاده کنید. چرا که به صورت یکنواخت گرما در پکیج دو مبدله مدیریت می‌شود.

تعمیر پیکج

اگر قصد خرید پکیج دو مبدله و یا تک مبدله دارید و یا می‌خواهید پکیج دو مبدل و تک مبدل خود را تعمیر نمایید می‌توانید از مجموعه ایمن سرویس صداقت کمک بگیرید. این مجموعه آماده اعزام تعمیرکار متخصص در منزل تهران در سریع ترین زمان ممکن برای تعمیر انواع پکیج می‌باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید