X

کندانسور داکت اسپلیت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
کندانسور داکت اسپلیت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کندانسور یک نوع مبدل حرارتی بوده که در یونیت خارجی دستگاه داکت اسپلیت قرار گرفته است و در کولرهای گازی از نوع هوا خنک استفاده می شود. برای کاهش دمای مبرد، از سیال خنک کننده هوا استفاده می شود و کندانسور وظیفه دارد دما را کاهش داده و مبرد را از حالت گاز به مایع تبدیل کند.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

کندانسور داکت اسپلیت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کندانسور داکت اسپلیت از اجزای سیستم هوای مطبوع است که برای گرمایش و سرمایش فضای داخلی ادارات و منازل مسکونی به کار می‌رود. 
کندانسور داکت اسپلیت وظیفه تبدیل بخار آب خروجی از کمپرسور به مایع را برعهده دارد. با عبور هوا و سایر ماده خنک کننده از روی شیشه کندانسور، بخار آب خنک شده و به حالت مایع تبدیل می‌شود. این مایع سپس به کمپرسور و دوباره به چرخه سیستم تهویه مطبوع برگردانده می‌شود. بطور کلی، وظیفه کندانسور داکت اسپلیت تخلیه حرارت و سردیابی هوا در سیستم تهویه مطبوع را برعهده دارد.

وظایف کندانسور داکت اسپلیت

سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت شامل دو قسمت اصلی است که شامل یک واحد داخلی (داکت اسپلیت) و یک واحد خارجی (کمپرسور و کندانسور) می‌شود. در این سیستم، هوا توسط یک واحد داخلی از طریق داکت هوا به اتاق‌های مختلف تهویه می‌شود و سپس هوای گرم از داخل اتاق توسط هواساز تهویه شده و به عنوان هوای خنک به بیرون از ساختمان انتقال داده می‌شود.
کندانسور در این سیستم برای تبدیل بخار آب خروجی از کمپرسور به مایع و همچنین خنک کردن هوای گرم تولید شده توسط کمپرسور استفاده می‌شود. وظیفه کندانسور در واحد خارجی سیستم داکت اسپلیت عبارت است از:
1. تبدیل بخار آب خروجی از کمپرسور به مایع با استفاده از انتقال حرارت با هوا.
2. خنک کردن هوای گرمی که توسط کمپرسور تهویه شده است، تا آماده انتقال خنکایی به هوای خارجی شود.
3. انتقال حرارت از کمپرسور به هوا، تا کمپرسور سرد نشده و خراب نشود.
به طور خلاصه، کندانسور داکت اسپلیت در سیستم تهویه مطبوع باعث تبدیل بخار آب به مایع و خنک کردن هوای گرم تولید شده توسط کمپرسور می‌شود.

در داکت اسپلیت ها سه نوع کندانسور استفاده می‎شود که براساس سیال درون آن ها به اجزای زیر تقسیم می‌شوند:

  • کندانسور هوایی: در این کندانسور از سیال خنک کننده با عنوان هوا، استفاده می‎شود و به همین علت کندانسور هوایی نامیده می‎شود.
  • کندانسور آبی: در این کندانسور، از آب برای خنک کردن استفاده می‌کند.
  • کندانسور ترکیبی: این کندانسور از آب و هوا به صورت ترکیبی استفاده می‌کند.

اجزای داخلی کندانسور داکت اسپلیت چیست؟

کندانسور از قطعات مهم داکت اسپلیت است که در واحد خارجی آن قرار دارد. این قطعه از این اجزا تشکیل شده است:

  • صفحه آلومینیومی 
  • لوله های مسی 
  • فین
  • کویل 

قیمت کندانسور داکت اسپلیت با توجه به نوع کویل های آن متفاوت است و همچنین فین های به کار رفته در آن هم جنس متفاوتی دارند.

انواع فین به کار رفته در کندانسور

فین های به کار رفته در کندانسور داکت اسپیلت در سه نوع تولید می‎شوند:

  • فین آبی: بلو فین یا فین آبی در محیط هایی که احتمال فرسایش بیشتری دارند، به کار می‎رود. فین آبی از فین آلومینیومی مقاومت بالاتری دارد.
  • گلد فین: این فین از نظر مقاومت و قابلیت هدایت حرارت از دو فین دیگر بالاتر است. این فین که به عنوان فین مسی هم شناخته می‎شود در کولرهای گازی به کار می‎رود، زیرا انتقال حرارت خوبی دارد.
  • فین آلومینیومی: از این فین در کندانسورها بسیار استفاده می‎شود، چون هزینه مناسبی دارد.

خرابی های شایع کندانسور آبی داکت اسپلیت چیست؟

معمولا در این کندانسور، املاح آب در لوله ها رسوب می‎کند. رسوب کردن آب، مشکلات زیادی را ایجاد می‎کند و موجب خراب شدن کندانسور داکت اسپلیت می‎شود. البته روش هایی برای رسوب زدایی لوله های این کندانسور وجود دارد که از مسدود شدن لوله های آن جلوگیری می‎کند.
کثیفی کندانسور، مانع از عبور کامل هوا در بین فین ها می‎شود.
افزایش دمای کمپرسور باعث کاهش سرما و کارکرد داکت اسپلیت می‎شود. برای تعمیر داکت اسپلیت و کندانسور آن با مجموعه ایمن سرویس صداقت تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید