X

داکت اسپلیت معمولی و اینورتر چه تفاوتی با هم دارند؟

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
داکت اسپلیت معمولی و اینورتر چه تفاوتی با هم دارند؟

داکت اسپلیت ها به دلیل به کار بردن قطعه اینورتر به دو نوع معمولی و اینورتر تقسیم بندی می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که استفاده از این قطعه، چه تفاوت هایی را در این دو دستگاه ایجاد کرده است. برای اطلاع از تفاوت های داکت اسپلیت اینورتر و معمولی تا پایان مطلب، همراه ما باشید.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

داکت اسپلیت ها به دو نوع معمولی و اینورتر تقسیم بندی می‌شوند. برای اینکه دقیق تر با ساز و کار این دو نوع آشنا شوید، تفاوت های آن ها در این مقاله آورده شده است تا از کارکرد هر دستگاه به صورت کلی مطلع شوید. برای اینکه تفاوت کارکرد اداکت اسپلیت اینورتر و معمولی را متوجه شوید، بهتر است ابتدا بدانید اینورتر چیست که در ادامه توضیح داده شده است.

اینورتر چیست؟

اینورتر یک مبدل الکترونیکی است که برای تبدیل برق جریان مستقیم (DC) به جریان متناوب (AC) استفاده می‌شود. این قطعه در بسیاری از لوازم های الکتریکی به کار می‌رود زیرا باعث کاهش مصرف برق می‌شوند و تاثیر زیادی در کارکرد آن ها می‌گذارند. داکت اسپلیت اینورتر هم از این قطعه برخوردار است که باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. این موضوع می‌تواند برای خریداران اهمیت زیادی داشته باشد، بنابراین حتما تفاوت های این دو داکت اسپلیت بررسی می‌شود تا انتخاب درستی داشته باشید.

داکت اسپلیت اینورتر

تفاوت های داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

تفاوت اصلی داکت اسپلیت اینورتر و معمولی در نوع نیروی محرک الکتروموتور یعنی همان کمپرسور می‌باشد. کمپرسور همان قطعه ای در یونیت خارجی داکت اسپلیت است که وظیفه افزایش فشار گاز خنک کننده و ایجاد جریان در لوله سیستم تهویه مطبوع را انجام می‌دهد. حال وجود مدار اینورتر در کمپرسور داکت اسپلیت اینورتر، باعث افزایش سرعت چرخش موتور می‌شود و باعث ایجاد تفاوت بین این دو می‌شود.
سایر تفاوت هایی که می‌توان در این دو نوع داکت اسپلیت مشاهده کرد، شامل موارد زیر می‌شود:

گاز مصرفی

گازی که در کولر گازی های معمولی به کار می‎رود، از نوع R22 است ولی گازی که در اینورتر استفاده می‌شود، مبرد است که برای خنک کردن به کار می‌رود. گازی که در داکت اسپلیت های اینورتر استفاده می‌شود، نقطه جوش پایین تری دارند. این گاز، سرمای کمتری تولید می‌کند و آلودگی کمتری دارد.

مصرف برق

عاملی که باعث بهتر بودن داکت اسپلیت اینورتر نسبت به معمولی می‌شود، کم مصرف بودن آن است. داکت اسپلیت های اینورتر در هنگام شروع فعالیت، جریان برق کمتری مصرف می‌کنند ولی داکت اسپلیت معمولی دو برابر اینورتر، برق مصرف می‌کند. علت کم مصرف تر بودن داکت اسپلیت اینورتر، دارا بودن اینورتر است که فرکانس برق ورودی را کاهش می‌دهد.

نوع کمپرسور

کمپرسور یا متراکم کننده وسیله ای است که مبرد را فشرده می‌کند و دما و فشار آن را افزایش می‌دهد. مبرد از کندانسور و شیر انبساط عبور می‌کند و دما و فشار آن کاهش می‌یابد. این مبرد از طریق لوله های مسی وارد کویل های اپراتور می‌شود. فن های موجود در یونیت داخلی، هوا را روی کویل های سرد به گردش در می‌آورد و باعث کاهش دمای آن می‌شود. کمپرسور به کار رفته در داکت اسپلیت اینورتر دارای ترموستات دیجیتال است که هر گاه دمای مورد نیاز گاز تامین شد، برق کمپرسور قطع می‌شود و در صورت نیاز جریان برق دوباره متصل می‌شود. این قابلیت در کمپرسور کولر گازی معمولی وجود ندارد و کمپرسور همیشه در حالت روشن قرار دارد و برق مصرف می‌کند.

میزان سرمایش و گرمایش

داکت اسپلیت معمولی بعد از رسیدن به دمای مدنظر محیط خاموش شده و نیاز به روشن شدن دارند که این تاثیر بدی بر دستگاه می‌گذارد.
داکت اسپلیت اینورتر دارای سیستم اتوماتیکی هستند برای هنگامی که دمای محیط به دمای مدنظر می‌رسد، کمپرسور به صورت خودکار سرعت خود را کاهش می‌دهد و دمای محیط ثابت می‌ماند.

داکت اسپلیت معمولی

آلودگی صوتی

داکت اسپلیت های اینورتر، آلودگی صوتی بسیار کمی ایجاد می‌کنند ولی داکت اسپلیت معمولی به دلیل خاموش و روشن شدن های زیاد، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند.

طول عمر

داکت اسپلیت های اینورتر به دلیل استهلاک کمتری که دارد، عمر طولانی تر هم خواهد داشت. اما داکت اسپلیت های معمولی، چون به صورت مکرر خاموش و روشن می‌شوند، طول عمر کوتاهی دارند.

سیم پیچ و نوع خازن

داکت اسپلیت معمولی دارای خازن است اما داکت اسپلیت اینورتر می‌تواند دور کمپرسور را تنظیم کند و احتیاجی به خازن ندارد.
داکت اسپلیت اینورتر دارای سیم پیچ ستاره است که باعث کاهش مصرف برق می‌شود اما داکت اسپلیت معمولی دارای سیم پیچ استارت است و برق زیادی در هنگام شروع به فعالیت، مصرف می‌کند.

قیمت داکت اسپلیت اینورتر و معمولی چه تفاوتی دارد؟

برای خرید داکت اسپلیت، چند فاکتور مختلف در نظر گرفته می‎شود. عواملی مانند برند و میزان ظرفیتی که داکت اسپلیت دارد بر قیمت تاثیر مستقیم می‌گذارد. مواردی دیگر هم مانند ابعاد، میزان انرژی مصرفی و اجزای به کار برده شده در داکت اسپلیت باعث متغیر شدن هزینه آن می‌شود.

تعمیر داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

در صورتی که داکت اسپلیت شما دچار نقصی شده است که بازدهی سابق را ندارد، بهتر است آن را به یک متخصص حرفه ای بسپارید. ایمن سرویس صداقت، در تعمیر انواع داکت اسپلیت ها تجربه دارد و می‎تواند مشکل داکت اسپلیت شما را برطرف کند. برای تعمیر دستگاه های خود با شماره درج شده در سایت، تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید