X

مزایا و معایب داکت اسپلیت چیست؟

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
مزایا و معایب داکت اسپلیت چیست؟

در زمان خرید داکت اسپلیت، باید به صورت کامل از مزایا و معایب داکت اسپلیت اطلاعات داشته باشید؛ برای یک خرید خوب و مناسب بهتر است به طور کامل مزایا و معایب داکت اسپلیت را نسبت به سایر وسایل گرمایشی و سرمایشی ارزیابی کنید.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

بررسی کامل مزایا و معایب داکت اسپلیت

توجه به معایب و مزایای دستگاه داکت اسپلیت، می‌تواند اطلاعات بسیار مهمی را درباره کارکرد و کارایی این دستگاه در اختیار شما قرار دهد بنابراین لازم است تمام ابعاد و مشخصات سیستم داکت اسپلیت را از همه نظر بررسی کنید.

0 تا 100 مزایا و معایب داکت اسپلیت

مزایای داکت اسپلیت

 1. سرمایش بسیار عالی و یکپارچه

داکت اسپلیت می‌تواند سرمایش بسیار مطبوعی ایجاد کند و به دلیل داشتن موتور قوی امکان پخش یکپارچه سرما و گرما با استفاده از کانال کشی امکان پذیر می‌باشد. با خرید داکت اسپلیت تمام محیط به صورت کاملا یکسان خنک و یا گرم می‌شود. دقیقا به همین دلیل است که اغلب ترجیح می‌دهند از داکت اسپلیت به جای کولر گازی استفاده کنند.

 1. قابلیت تبدیل به سیستم گرمایشی

چرخه گرمایشی داکت اسپلیت با استفاده از جریان برق کار می‌کند و به دلیل استفاده از گاز بسیار به صرفه‌تر از سایر سیستم های گرمایشی می‌باشد. در یونیت داخلی داکت اسپلیت یک کویل آبگرم تعبیه شده که دارای یک مسیر آب گرم ورودی به یونیت داخلی بوده و در نتیجه هوای گرم ایجاد می‌نماید. مناطق سردسیر و نیمه ‌سردسیر با خرید داکت اسپلیت می‌توانند از گرمای مطلوب آن بهره‌مند شوند.

 1. استفاده از کمپرسورهای پرقدرت

در داکت اسپلیت، به دلیل پخش هوای مطبوع به صورت متوازن به همه محیط، از کمپرسورهای اسکرال و روتاری بسیار قدرتمندی استفاده شده است که هم طول عمر بالایی دارند و هم سرمایش یا گرمایش قوی تری ایجاد می نمایند. اگر می خواهید هم سرمایش و هم گرمایش قوی داشته باشید، بهتر است از داکت اسپلیت استفاده کنید.

 1. فیلترهای قابل شستشو و تعویض

یکی از مزایای داکت اسپلیت نسبت به سایر تجهیزات سرمایشی دیگر، امکان تعویض فیلتر هوای آن و قابل شستشو بودن می‌باشد. این قابلیت باعث میشود که با انجام سرویس و شستشوی فیلترهای داکت اسپلیت، کارایی و راندمان دستگاه افزایش پیدا می کند.

 1. سازگاری بالا با معماری داخلی

یکی از مشکلاتی که افراد با خرید کولر گازی با آن مواجه می‌شوند، اشغال فضای داخلی خانه و ناهماهنگی آن با دکوراسیون منزل می باشد. در صورتی که با خرید داکت اسپلیت باید عناصر و یونیت های آن را در بیرون از منزل و در پشت بام و تراس نصب کنید و یا یونیت داخلی آن را در داخل سقف کاذب پنهان کنید. این دستگاه در دید قرار نمی گیرد و از نظر بسیاری از خانم ها یک مزیت به حساب می آید.

مزایای خرید و استفاده از داکت اسپلیت

 1. استقلال هزینه‌ای برای هر واحد

با استفاده از سیستم داکت اسپلیت، هزینه‌های مصرف انرژی از طریق دستگاه به صورت جداگانه برای هر واحد از ساختمان محاسبه می‌شود. به همین دلیل هر واحد می‌تواند مقدار مصرفی خود را کنترل کند و صورتحساب خود را به صورت مستقل پرداخت نماید.

 1. ترموستات لمسی و ریموت کنترل

دستگاه داکت اسپلیت با استفاده از یک سیستم مرکزی هوشمند کنترل می‌شود و توسط یک ترموستات لمسی و ریموت کنترل، به راحتی می توانید دمای محیط را تنظیم کنید. همچنین می توانید از راه دور و با استفاده از WIFI، کاملا بر عملکرد سیستم داکت اسپلیت نظارت داشته باشید.

 1. کاهش هزینه های انرژی

یکی دیگر از مزایای داکت اسپلیت، نصب ترموستات و دریچه‌ در هر اتاق برای کنترل میزان جریان هوا می باشد. با توجه به نیاز شما کاهش و افزایش جریان هوا را می‌توانید تنظیم کنید و در انرژی صرفه جویی کنید. همچنین شما می توانید از ورود هوای سرد یا گرم به قسمتی که نیازی به تهویه ندارد، جلوگیری کنید. در نتیجه مصرف برق بسیار کاهش خواهد یافت.

 1. کاهش هزینه های سرویس و تعمیر

افراد با خرید داکت اسپلیت می توانند هزینه های تعمیر داکت اسپلیت و سرویس سالانه خود را تا حدود زیادی کاهش دهند؛ از آنجایی که در داکت اسپلیت از بهترین قطعات استفاده شده است، بسیار دیر به دیر دچار مشکل می‌شود. 

معایب داکت اسپلیت

 • دشواری نصب داکت اسپلیت در ساختمان‌ هایی با متراژ بالا

یکی از معایب داکت اسپلیت، دشواری نصب آن در آپارتمان های بزرگ می باشد چرا که بکارگیری تنها یک یونیت داخلی برای ساختمان‌هایی با متراژ بالا کافی نبوده و باید از یک یونیت دوم، برای بهبود عملکرد استفاده شود.

در هنگام نصب داکت اسپلیت باید حداکثر فاصله بین یونیت داخلی و خارجی ایجاد شود چرا که از افت فشار جریان مبرد و کاهش راندمان دستگاه جلوگیری می کند و سیستم را با چالش روبه‌رو نمی کند.

در ساختمان های بزرگ به دلیل اینکه باید از چندین یونیت استفاده شود، نمای بدی ایجاد می شود و ظاهر مطلوبی نخواهد داشت. این در حالی است که در سیستم‌های مرکزی از جمله ترکیب چیلر و فن کویل، با چنین محدودیت‌هایی روبه‌رو نخواهید بود.

 • سر و صدای یونیت داخلی

کمپرسور یا فن در یونیت داخلی سیستم داکت اسپلیت به کار رفته شده است و این فن یا کمپرسور برای هوادهی کل ساختمان باید فعالیت های مشخصی انجام دهد که این فعالیت ها موجب سر و صدای داکت اسپلیت نسبت به دیگر اسپلیت‌های عادی می شود. البته راهکارهایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 1. شما می‌توانید برای کاهش سر و صدای داکت اسپلیت از دو یا چند دستگاه به جای یک دستگاه، استفاده کنید. برای مثال از دو دستگاه 6 تن یا سه دستگاه 4 تنی به جای یک داکت اسپلیت 12 تنی استفاده کنید. بعد از آن، هر یونیت را به کانال‌های عایق‌بندی شده در برابر صدا و حرارت مشخص متصل کنید.
 2. یونیت داخلی را در ورودی اتاق خواب‎، اتاق نشیمن و همچنین بالای راهروها و سقف کاذب نصب نکنید.

 3. از کانال‌های انعطاف‌پذیر عایق کاری شده، استفاده کنید و در محل مناسب دریچه بازگشت هوا یا دریچه مکش را قرار دهید.

 • ظرفیت سیستم ‌های داکت اسپلیت

در صورتی که می خواهید از داکت اسپلیت برای ساختمان های چند طبقه استفاده کنید، باید از چند دستگاه به جای یک دستگاه ظرفیت بالا استفاده کنید؛ چرا که به داکت اسپلیت فشار زیادی وارد می شود و سریع از کار میفتد و به مراتب هزینه کانال کشی افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب این دستگاه، این نکته را در نظر داشته باشید.

همچنین برای کاهش میزان مصرف برق در ساختمان هایی که دارای چند دستگاه داکت اسپلیت هستند، می توان از دمپرها (دریچه‌های ترموستاتیکی) استفاده کرد.

در این مطلب از مجموعه ایمن سرویس صداقت چندین مورد از مهمترین مزایای داکت اسپلیت شرح داده شد؛ بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت به شما کمک خواهد کرد تا از میان تعداد زیادی سیستم تهویه مطبوع، بهترین دستگاه را انتخاب کنید و از سرمایش و گرمایش آن لذت ببرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید