X

کم صدا ترین داکت اسپلیت از نظر مردم

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
کم صدا ترین داکت اسپلیت از نظر مردم

داکت اسپلیت از دستگاه های تهویه هوا است که در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه ها صدای زیادی تولید می‌کنند، به همین جهت راهنمایی برای انتخاب داکت اسپلیت کم صدا نوشته شده است تا بتوانید دستگاه مناسبی را انتخاب کنید.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

یکی از مواردی که در خرید داکت اسپلیت حتما باید مورد توجه قرار بگیرد، صدای آن است. بیشتر داکت اسپلیت ها سر و صدای بیشتری نسبت به کولرهای گازی دارند. به همین دلیل برای خرید آن ها باید میزان حساسیت خود به صدا را مورد توجه قرار دهید. همه ی داکت اسپلیت ها دارای صدا هستند اما بعضی از آن ها صدای کمتری دارند که برای افرادی که به صدا حساس هستند، مناسب است.

کم صداترین داکت اسپلیت ها از نظر مردم

داکت اسپلیت ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام مشخصات خاص خود را دارند. برای تشخیص داکت اسپلیت هایی که سروصدای کمتری دارند باید به میزان صدای تولید شده توسط یونیت داخلی و خارجی توجه کنید. این میزان صدا با واحد دسی بل(dB) اندازه گیری می‌شود و میزان صدای اندازه گیری شده در کاتالوگ هر داکت اسپلیت نوشته شده است.
سروصدای داکت اسپلیت معمولا در بازه 70 تا 80 دسی بل قرار دارد و داکت اسپلیت هایی که صدای 50 دسی بل دارند از داکت اسپلیت های کم صدا محسوب می‌شوند. این اطلاعاتی که داده شد، تقریبی است ولی به شما برای انتخاب داکت اسپلیتی که سرعت کمتری دارد، کمک می‌کند:

 • 20 دسی بل صدایی بسیار کم مانند آرام صحبت کردن
 • 30 دسی بل صدایی کم مانند صدای وزش باد
 • 40 دسی بل صدای متوسط مانند صدای باران
 • 50 دسی بل صدایی متوسط مانند صدای ماشین های عبوری در کوچه
 • 60 دسی بل صدایی متوسط رو به بالا مانند بلند صحبت کردن
 • 70-80 دسی بل صدایی بالا مانند صدای جاروبرقی

یونیت خارجی دستگاه، همان سر و صدای داکت اسپلیت را تولید می‌کند و به همین دلیل خارج از ساختمان نصب می‌شود. ولی ممکن است صدای آن برای شما و همسایه ها مزاحمت ایجاد کند، بنابراین در انتخاب داکت اسپلیت مناسب دقت کنید و در صورت نیاز برای تعمیر داکت اسپلیت خود اقدام کنید.

چرا داکت اسپلیت صدای زیادی دارد؟

در حالت عادی، داکت اسپلیت سروصدا دارد اما اگر صدای آن افزایش پیدا کرده و آزاردهنده شده باشد، ممکن است دچار مشکلات زیر شده باشد:

خراب بودن فن

صدای فن داکت اسپلیت در صورتی که طبیعی نباشد یعنی مشکلی وجود دارد و باید برطرف شود. در صورتی که رگلاژ بلوور فن از وضعیت خود خارج شود، باعث ایجاد صدا می‌شود. وجود شکستگی در پره های بلوور فن و استفاده از فن بزرگ در یونیت داخلی دستگاه، باعث ایجاد سر و صدای زیادی می‌شود.

نصب اشتباه داکت اسپلیت

در صورتی داکت اسپلیت به صورت نادرستی نصب شود، صدای ناخوشایندی ایجاد می‌کند. کانال هایی که باعث عبور هوا از یونیت داخلی به بخش های دیگر هستند، باید به صورت هم تراز نصب شوند.
نصب درست کویل های داکت اسپلیت هم باعث ایجاد صدای بدی می‌شود. همچنین استفاده از کانال های گالوانیزه و منفذ در کانال ها نیز باعث به گوش رسیدن صدای آزاردهنده می‌شود.

صدای اجزای داخلی داکت اسپلیت

چند مورد در اجزای داخلی داکت اسپلیت ها وجود دارد که باعث ایجاد سر و صدای زیاد می‌شود:

 • آلوده بودن فیلترهای داکت اسپلیت
 • نویز کمپرسور
 • لوله ها و کانال های هوا در داخل سقف یا دیواره
 • کثیف بودن فیلترهای هوا
 • سفت نبودن پیچ و مهره های پنل
 • روغن کاری نکردن
 • بودن جسم خارجی در کندانسور

چگونه صدای داکت اسپلیت را کاهش دهیم؟

با توجه به اینکه امکان رفع کامل صدا در تمامی مدل های داکت اسپلیت وجود ندارد، ولی می‌توان با انجام یک سری روش ها صدای آن را کاهش داد. این روش ها عبارتند از:

داکت اسپلیت در جای مناسب نصب شود

یونیت داخلی دستگاه، در هر صورت مقداری صدا ایجاد می‌کند. پس باید در جای مناسبی نصب شود تا سر و صدای آن موجب نارضایتی نگردد. بهترین مکانی که یونیت های داخلی را می‌توان نصب کرد، دور از اتاق خواب و به طور مثال در راهرو می‌باشد. نصب داکت اسپلیت در این مکان باعث می‌شود تا صدای آن اختلالی در خواب و استراحت ایجاد نکند.

کویل داکت اسپلیت به صورت صحیح نصب شود

کویل داکت اسپلیت بر روی پایه های فلزی قرار می‌گیرد و در صورتی که به صورت تراز شده نباشد، باعث ایجاد صدای ناخوشایندی می‌شود. اگر از نصاب با تجربه و حرفه ای برای نصب کویل داکت اسپلیت استفاده شود، صدای ناهنجاری هم تولید نمی‌شود.

از دیجی کنترل استفاده کنید

دیجی کنترلر قطعه ای است که کارکرد دستگاه را کنترل می‌کند. این قطعه در دستگاه هایی که مجهز به سیستم اینورتر نیستند به کار می‌رود و تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. دور فن داکت اسپلیت توسط دیجی کنترلر تنظیم می‌شود و صدای آن کاهش می‌یابد.

از کانال های انعطاف پذیر و گرد استفاده کنید

کانال هایی انعطاف پذیر و با زاویه گرد به کار ببرید، زیرا صدای کمتری ایجاد می‌شود. ولی کانال های گالوانیزه و زاویه دار، صدای زیادی ایجاد می‌کند که برای استفاده مناسب نیست.

کانال های داکت اسپلیت را عایق کنید

در صورتی که کانال های داکت اسپلیت را عایق کنید، جاهایی که دارای منفذ باشد بسته شده و صدای کمتری ایجاد می‌شود. همچنین برای کاهش لرزش یونیت درونی و کانال ها، می‌توان از عایق های مخصوص استفاده نمود.

به صورت منظم داکت اسپلیت خود را سرویس کنید

برای اینکه بتوانید آلودگی های موجود در کانال ها را از بین ببرید و هر گونه اشکالی که باعث ایجاد سر و صدای زیاد شده است را برطرف کنید، باید در زمان های مشخص، داکت اسپلیت خود را سرویس نمایید. برای نصب این دستگاه، حتما از افراد با تجربه کمک بگیرید. برای سرویس کردن داکت اسپلیت های خود می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید