X

دلایل بوی بد و نامطبوع کولر گازی و داکت اسپلیت چیست؟

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
دلایل بوی بد و نامطبوع کولر گازی و داکت اسپلیت چیست؟

اگر از داکت اسپلیت یا کولر گازی خود بوی بد و نامطبوعی استشمام می‌کنید، باید بدانید که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. این بوها می‌توانند انواع مختلفی باشند که هر کدام نشانه بروز یک مشکل مشخص در دستگاه شماست. اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید، این مطلب از سایت مجموعه ایمن سرویس صداقت برای معرفی انواع بوی ناخوشایند و دلیل بوی بد و نامطبوع کولر گازی و داکت اسپلیت نوشته شده است، مناسب شماست.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

دلیل بوی بد و نامطبوع کولر گازی و داکت اسپلیت

بوی بدی که از کولر گازی یا داکت اسپلیت احساس می‌شود می‌تواند انواع متفاوت و در نتیجه علل متفاوتی داشته باشد. در ادامه به معرفی هر یک از انواع بوی نامطبوع کولر گازی و داکت اسپلیت و علت آن‌ها می‌پردازیم.

علت بوی بد کولر گازی

علت استشمام بوی نم

علت احساس این بو می‌تواند ایجاد شدن برفک بر روی لوله‌ها باشد. در حالت کلی لوله‌های داکت اسپلیت یا کولر گازی سرد هستند به همین دلیل بویی از آن‌ها استشمام نمی‌شود. اما ممکن است به دلایل مختلف مانند نداشتن شارژ کافی در دستگاه یا خاموش شدن کمپرسور، لوله‌ها به خوبی سرد نشده و ورود هوا به این لوله‌ها دچار مشکل شود. به همین دلیل بوی نم در داخل خانه پخش می‌شود.

علت استشمام بوی کپک

احساس کردن بوی کپک به دلیل اجتماع قارچ یا کپک در اطراف یا داخل پنل کولر گازی یا داکت اسپلیت است. این اتفاق در محیط‌هایی که آب و هوای گرم و مرطوب دارند بیشتر رخ می‌دهد. اگر رطوبت هوا وارد پنل دستگاه شده و به درستی خارج نشود ،می‌تواند باعث رشد کپک بر روی اجزا دستگاه به‌خصوص روی لوله‌هایی که عایق ندارند، شود.

علت استشمام بوی ماهی

کثیف بودن سینی پنل، فیلترهای دستگاه و وجود لجن در راه خروج است. برای رفع این مشکل بهتر است سرویس دوره‌ای داکت اسپلیت و کولر گازی خود را به موقع انجام دهید.

علت استشمام بوی سیگار

اگر در هنگام روشن بودن دستگاه سیگار کشیده شود، فیلتر دستگاه دود را به داخل کشیده و در رادیاتور کولر یا داکت جمع می‌شود. به همین دلیل پس از مدتی بوی سیگار توسط کولر گازی یا داکت اسپلیت به محیط خانه بازگردانده می‌شود.

علت استشمام بوی لاشه حیوانات

احساس کردن بوی لاشه می‌تواند به دلیل وجود لاشه حیوانات کوچک در داخل دستگاه باشد. موجودات کوچک مانند سوسک، مارمولک یا موش می‌توانند وارد دستگاه شما شده و در آنجا تلف شوند. اگر این بو را احساس کردید، دستگاه خود را خاموش کرده و پنجره‌ها را باز کنید و برای تعمیر داکت اسپلیت یا کولر گازی خود با یک متخصص تماس بگیرید.

علت استشمام بوی روغن سوخته

کولر گازی و داکت اسپلیت باید طی یک دوره مشخص روغن کاری شوند. اگر بوی روغن از دستگاه خود احساس کردید، احتمالا به دلیل نشت روغن است.

علت استشمام بوی استون یا گاز

در صورتی که بوی گاز یا استون از کولر گازی یا اسپلیت خود استشمام کردید، باید به سرعت دستگاه را خاموش کنید. احساس کردن این بو به دلیل نشت گاز اتفاق می‌افتد.

علت استشمام بوی باروت

این بو می‌تواند به دلیل خرابی یا اتصالی مدار کولر گازی یا اسپلیت و یا سوختن فن کولر باشد.

علت استشمام بوی جوراب

ابن مشکل می‌تواند به دلیل راکد ماندن آب، مسدود شدن مخزن‌های تخلیه آب و کثیف بودن کویل‌ها اتفاق بیفتد.

علت استشمام بوی تخم مرغ گندیده

این بوی ناخوشایند می‌تواند به دلیل گیر کردن و یا مردن جوندگان و پرندگانی که وارد دستگاه شما شده‌اند باشد. این موجودات در مجرای فن خارجی کندانسور یا پنل پناه گرفته و یا لانه ساخته‌اند، اما به دلیل نداشتن امکان خروج، در آنجا تلف می‌شوند. این نوع بوی بد به دلیل وجود لاشه حیوانات است.

نحوه پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در کولر گازی و داکت اسپلیت

پیش از آنکه درباره نحوه از بین بردن بوی نامطبوع کولر گازی و داکت اسپلیت صحبت کنیم، می‌خواهیم نکاتی را به شما معرفی کنیم که از بروز مشکلات مختلف در کولر گازی یا داکت اسپلیت و تولید بوی بد و نامطبوع جلوگیری شود. یکی از روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن از بروز چنین مشکلاتی مانند احساس کردن بوی نامناسب از کولر گازی یا اسپلیت خود جلوگیری کنید، انجام دادن سرویس دوره‌ای کولر گازی یا داکت اسپلیت خود در زمان‌های مشخص است.

علاوه بر این شما می‌توانید با رعایت نکات زیر از بروز این مشکل جلوگیری کنید:

  • هنگام آشپزی از هود استفاده نمایید تا بوی غذا را جذب کرده و اجازه ندهد وارد اسپلیت شما شود.
  • هنگام جارو کشیدن در و پنجره‌ها را باز کنید تا گرد و خاک و پرز از خانه خارج شود.
  • در هنگام استحمام حتما هواکش را روشن کنید تا رطوبت داخل حمام وارد داکت اسپلیت یا کولر گازی نشود.

پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در کولر گازی و داکت اسپلیت

چگونه می‌توانیم بوی بد کولر گازی و داکت اسپلیت را از بین ببریم؟

اگر با این مشکل مواجه شدید، بهتر است ابتدا فیلتر کولر گازی یا اسپلیت خود را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید فیلترها را چند دقیقه در پاک‌کننده‌های کفی قرار داده و سپس با آب شست و شو دهید.

پس از تمیز کردن فیلترها، می‌توانید لوله‌های کنداکس و تشت تخلیه را با آب داغ و مواد نانو با فشار زیاد شست و شو دهید. پس از تمیز شدن بگذارید کامل خشک شوند و سپس هر قطعه را در جای خود ببندید.

در صورتی که هر یک از بوهای بد و نامناسبی که در این متن به آن‌ها اشاره شد را از کولرگازی یا داکت اسپلیت خود استشمام کردید، بهتر است دستگاه خود را خاموش کرده و با یک شرکت معتبر جهت بررسی و تعمیر دستگاه خود تماس بگیرید. مجموعه ایمن سرویس صداقت با داشتن تیمی حرفه‌ای و تعمیرکارانی با تجربه و متخصص، انواع خدمات نصب، سرویس و تعمیر کولر گازی و داکت اسپلیت را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید به سایت ایمن سرویس صداقت مراجعه کرده و با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و درخواست خود را مبنی بر اعزام تعمیرکار برای رفع بوی نامطبوع داکت اسپلیت یا کولر گازی خود ثبت نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید