X

عیب یابی و تعمیر کولر گازی گری

۰۹۱۲۹۲۷۸۸۶۴ متخصص تعمیرات:
تعمیر کولر گازی گری

تعمیر کولر گازی یک کار تخصصی و حرفه‌ای محسوب می‌شود که به دانش و تجربه کافی در این زمینه نیاز دارد. به همین دلیل در صورتی که با هرگونه ایراد و خرابی در کولر گازی گری خود مشاهده کردید، با مجموعه ایمن سرویس صداقت تماس گرفته و درخواست اعزام تعمیرکار ماهر برای تعمیر کولر گازی گری خود در منزل نمایید.

ایمن سرویس صداقت
ایمن سرویس صداقت

کولر گازی گری یکی از محبوب‌ترین برندها در میان انواع سیستم تهویه مطبوع محسوب می‌شود. گاهی ممکن است هنگام استفاده از این دستگاه با مشکلاتی همچون روشن نشدن دستگاه، تولید باد گرم، خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و … مواجه شوید اما از علت بروز این مشکلات اطلاعی نداشته باشید. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی تمامی مشکلاتی که ممکن است در کولر گازی گری رخ دهد، علت هر یک از این مشکلات، جدول کد خطاهای کولر گازی گری و نحوه تعمیر کولر گازی گری بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

معمول‌ترین عیب‌های کولر گازی گری

کولر گازی گری مانند سیستم‌های تهویه مطبوع دیگر می‌تواند به دلایل مختلف دچار ایراد یا خرابی شود که نیاز است پیش از هرگونه اقدام علائم خرابی و مشکلات مختلف را بدانید و سپس با یک شرکت معتبر تماس گرفته و درخواست اعزام تکنسین متخصص برای تعمیر کولر گازی خود نمایید. برخی مشکلات ایجاد شده برای کولر گازی بسیار معمول بوده و ممکن است برای تمامی کولرهای گازی رخ دهد. این مشکلات شامل موارد زیر هستند:

کولر گازی گری روشن نمی‌شود

اگر کولر گازی گری شما روشن نمی‌شود، به ترتیب مراحلی که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم عمل نمایید:

 • مرحله اول: ابتدا از وصل بودن دوشاخه کولر گازی اطمینان پیدا کنید.
 • مرحله دوم: اگر مشکل از دوشاخه دستگاه نبود، به وسیله فازمتر، پریزی که دستگاه به آن وصل بوده است را بررسی نمایید.
 • مرحله سوم: در صورتی که در دو مرحله قبل مشکلی وجود نداشته باشد، ایراد در سیم‌پیچی داخلی دستگاه است. می‌توانید برای بررسی سیم‌پیچی داخلی کولر گازی با استفاده از آمپرمتر سیم‌ها را بررسی کنید و در صورت قطع بودن، آن‌ها را وصل نمایید.
 • مرحله چهارم: در انتها اگر با هیچ یک از مراحلی که ذکر شد مشکل کولر گازی برطرف نشد، مشکل از کمپرسور دستگاه است و باید به صورت تخصصی تعمیر شود. در این صورت باید با شرکت ایمن سرویس صداقت تماس بگیرید و درخواست اعزام تعمیرکار نمایید.

کولر گازی گری باد گرم تولید می‌کند

اگر باد کولر گازی شما گرم است، باید مطابق مراحل زیر عمل نمایید:

 • مرحله اول: ابتدا فیلترهای کولر گازی خود را بررسی کرده و اگر تمیز نبودند، باید شسته شوند. در صورتی که فیلترها سالم نباشند باید تعویض شوند.
 • مرحله دوم: در مرحله بعد مقدار گاز مبرد دستگاه را بررسی نمایید. اگر مقدار گاز مبرد کولر گازی کم باشد، باد گرم تولید می‌کند و باید گاز آن شارژ شود.
 • مرحله سوم: از دیگر دلایل تولید باد گرم، می‌توان به خرابی کمپرسور دستگاه اشاره کرد.

بهتر است برای شارژ گاز کولر و تعمیر کمپرسور آن از یک تکنسین متخصص و با تجربه کمک بخواهید.

برفک زدن کولر گازی گری

از علل برفک زدن کولر گازی گری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ممکن است فن دستگاه دچار ایراد شده باشد که نمی‌تواند هوای خنک را از دستگاه خارج کند و هوای خنک درون کولر گازی درجا یخ می‌زند. در این صورت باید فن دستگاه تعویض شود.
 • دلیل دیگر برفک زدن کولر گازی، کم شدن گاز مبرد دستگاه است که باید شارژ شود.
 • از دیگر دلایل برفک زدن کولر گازی گری، سوراخ شدن لوله‌ها یا مخزن گاز مبرد است. به دلیل سوراخ شدن لوله یا مخزن، سرما به صورت مداوم به یک محل مشخص نفوذ کرده و باعث می‌شود آن محل یخ بزند.

تولید سر و صدا در کولر گازی گری

 • یکی از دلایل شنیدن سر و صدا از داخل کولر گازی، شکستن قطعات داخل دستگاه است که در این صورت باید دستگاه باز شده و قطعه شکسته را تعویض نمایید.
 • در صورت وجود مشکل در نحوه عملکرد فن نیز از داخل کولر گازی سر و صدا شنیده می‌شود. گاهی ممکن است یکی از قطعات به پره‌های فن گیر کرده و با چرخیدن پره‌های فن سر و صدا تولید کند. علاوه بر این، شل شدن سینی پشت هواساز نیز ممکن است یکی از دلایل این مشکل باشد.
 • از دیگر دلایل تولید سر و صدا در کولر گازی می‌توان به شل شدن محل قرارگیری کمپرسور در کندانسور اشاره کرد. در این صورت تنها کافی است پایه‌های آن را سفت نمایید.

نشت آب از کولر گازی گری

 • نشت آب از کولر گازی می‌تواند به دلیل آب شدن یخ‌زدگی داخل کولر گازی باشد که پس از خاموش کردن دستگاه و گرم شدن محیط، برفک‌ها آب شده و از کولر گازی نشت می‌کنند.
 • دلیل دیگر این مشکل می‌تواند شکستن لوله‌ها یا سینی ناودان باشد که در این صورت تمام رطوبتی که از محیط دریافت کرده‌است به دلیل شکستن لوله یا سینی ناودان، رطوبت به بیرون نشت می‌کند.

ناگهانی خاموش شدن کولر گازی گری

 • خاموش شدن کولر گازی گری به صورت ناگهانی می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که اورلود شدن کولر گازی می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی باشد.
 • از دیگر دلایل این مشکل می‌توان به خرابی یکی از قطعات برد اشاره کرد. برای بررسی قطعات برد، باید از آمپرمتر استفاده نمایید و پس از شناسایی قطعه آسیب دیده باید آن را تعویض نمود.
 • دلیل دیگر خاموش شدن ناگهانی دستگاه سوختن خازن آن است که باید تعویض شود.

کد خطاهای کولر گازی گری

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان عیب‌ها و مشکلات کولر گازی گری را پیدا کرد، شناسایی کد خطاهایی است که بر روی نمایشگر کولر گازی نشان داده می‌شود. هر یک از این کد خطاها نشانگر وجود یک مشکل در قسمتی از دستگاه است و برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده باید از طریق دفترچه راهنمای دستگاه و یا جدول کد خطای کولر گازی گری که ما برای شما فراهم نموده‌ایم تشخیص دهید که ایراد به وجود آمده در کدام قسمت از دستگاه است.

کد خطا

علت بروز خطا

E1

وارد شدن فشار زیاد از سمت گاز مبرد

E2

نشان دهنده برفک زدن دستگاه

E3

وارد شدن فشار پایین به کمپرسور

E4

دمای بسیار بالای خروجی کمپرسور

E5

بالا رفتن جریان ورودی ولتاژ

E6

قطع شدن ارتباط یونیت داخلی و خارجی

E8

بالا رفتن درجه حرارت دستگاه

F4

اختلال در سنسور بیرونی دمای محیط

F5

بروز مشکل در سنسور دمای خارجی دستگاه

F6

بروز مشکل در سنسور حرارتی دستگاه

F8

کاهش فرکانس‌های کولر گازی

F9

ورود جریان بالا به دستگاه

PH

کاهش فرکانس به دلیل ورود جریان بالا

U5

افزایش بیش از حد ولتاژ DC

P5

محافظت از جریان ورودی دستگاه زمانی که بیش از حد کمپرسور باشد

H1

یخ زدایی

H2

محافظت از دستگاه هنگام پاکسازی استاتیک

H3

ورود ولتاژ اضافی به کمپرسور

H4

عملکرد غیر عادی کولر گازی

H5

نادرست کار کردن IPM

HC

محافظت PFC

H7

نادرست عمل کردن کمپرسور

H0

کاهش فرکانس در عملیات گردنش به دلیل افزایش مقاومت در دمای بالا

LC

دستگاه به طور کلی خراب است

U1

بروز مشکل در مدار تشخیص جریان فاز کمپرسور

EE

ایراد در حافظه EEPROM

PU

خراب بودن شارژ خازن

P7

بروز مشکل در سنسور حرارتی ماژول

P8

ایراد در ماژول حفاظت در درجه بالای حرارت

عیب یابی و تعمیر کولر گازی گری

برای عیب یابی کولر گازی گری می‌توانید از اطلاعاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد استفاده کرده و مشکل ایجاد شده در دستگاه را پیدا نمایید. همانطور که گفتیم پس از پیدا کردن ایراد ایجاد شده در کولر گازی، بهتر است تعمیر کولر گازی گری را به یک شرکت معتبر بسپارید. شما می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و از کارشناسان ما درخواست اعزام تعمیرکار متخصص و حرفه‌ای نمایید تا پس از بررسی درست، دقیق و تخصصی دستگاه، به تعمیر قطعه آسیب دیده نماید. مجموعه ایمن سرویس صداقت با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه نصب، سرویس، تعمیر و تعویض انواع پکیج و کولر گازی و داشتن تیم متخصص و حرفه‌ای برای تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده، بهترین خدمات را به همشهریان عزیز در شهر تهران اراده می‌دهد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید